Výběr vašeho prvního sedla nemusí být snadnou záležitostí. Čím více se do problematiky sedel zanořujete, tím více vyvstává otázek, na které může být obtížné najít uspokojivou odpověď. Podívejme se spolu na ty základní, jež byste si při výběru sedla mohli nebo měli položit.
Jaké sedlo pro mě bude to nejlepší?
Pod touto otázkou se skrývá několik podotázek:
- Jaká je vaše jezdecká úroveň? Jste začínající jezdec a potřebujete od sedla více podpory, nebo už jste jezdec pokročilejší a chcete se zaměřit na nějakou konkrétní jezdeckou disciplínu?
- Pokud jste se rozhodli pro některou z disciplín, která to je? Pokud jste již jezdcem pokročilým a ve své disciplíně zkušeným, pravděpodobně při změně sedla budete mít velmi konkrétní požadavky a to už je potom téma na další článek.
Pokud se tedy pohybujeme v oblasti anglického ježdění, máte na výběr sedlo univerzální, skokové, či drezurní. Jestliže jste jezdec začínající, nebo mírně pokročilý, zatím s jedinou ambicí – naučit se dobře sedět a v ježdění se zdokonalit, určitě se blíže podívejte na sedla univerzální, někdy také označována jako školní. Bývají to sedla hluboká, s velkými opěrkami. V dobrém školním sedle byste měli zcela přirozeně zaujmout správný sed, opěrky by měly navést vaše nohy do ideální pozice a měly by být tak velké, aby vás v případě ztráty rovnováhy podržely. V rámci této kategorie se ještě někdy setkáte se označením „skokově univerzální“, nebo „drezurně univerzální“. Rozdíl bývá především v konstrukci a délce bočnic, kdy skokový univerzál bude mít bočnice kratší, drezurní delší.
Univerzální sedla je do určitého stupně možné používat i na skoky a drezuru. Skoková a drezurní sedla jsou pak, jak je z názvu patrné, sedla určená pro tyto konkrétní disciplíny a pokud se jim chcete věnovat na vyšší úrovni, univerzál vám nebude stačit.
Jak rozliším skokové, drezurní a univerzální sedlo?
- Univerzální sedlo má obvykle středně hluboké až hluboké posedlí, kulatou zadní rozsochu, mírně dopředu posazené bočnice a velké opěrky. Někteří výrobci ještě svá univerzální sedla rozlišují na skokově univerzální nebo drezurně univerzální podle toho, jestli jsou bočnice spíše dopředu, nebo spíše dolů.
- Drezurní sedla mají stejnou či větší hloubku posedlí i tvar zadní rozsochy jako sedla univerzální. Jejich bočnice jsou delší, umístěné svisle dolu tak, aby podporovaly jezdce ve vzpřímeném drezurním sedu. Velikost opěrek záleží na konkrétním modelu.
- Skoková sedla mají zpravidla mělké, ploché nebo středně hluboké posedlí, zadní rozsocha bývá hranatá, aby nepřekážela jezdci při skoku. Bočnice na rozdíl od sedel univerzálních bývají menší, více posunuté dopředu. Velikost opěrek je opět dána konkrétním modelem sedla.
Pro lepší orientaci zákazníků bývají u jmen modelů sedel přidávány zkratky popisující typ sedla: skokové S, drezurní D, skokově univerzální VSS a drezurně univerzální VSD.
Jaké sedlo z vhodných sedel je to pravé?
Samozřejmě takové, které bude sedět vašemu koni a ve kterém vy se budete cítit dobře – budete v něm bez velké námahy správně sedět a pocitově dobře jezdit a působit na koně, a budete v něm mít stabilní pocit.
V neposlední řadě musí sedlo splňovat vaše požadavky na jezdeckou disciplínu které se chcete věnovat, a důležitá je samozřejmě i finanční stránka.
Dobře padnoucí sedlo je naprostý základ a je úplně jedno, jestli jsou vaším cílem dlouhé toulky přírodou, parkurové soutěže, nebo nahánění krav. Pokud má kůň nepadnoucí sedlo, můžete mu způsobit velké zdravotní potíže.
Proč se ceny sedel tolik liší?
Nové kožené sedlo je možné koupit za cca 6.000 Kč, ale i za více než 100.000 Kč. Rozdíl mezi dvěma extrémy ve finančním vyčíslení je tedy opravdu velký. Jenže užitná hodnota takových sedel je naprosto rozdílná.
Ta nejdražší sedla jsou vyvinuta na základě dlouholetých výzkumů, aby perfektně seděla jak koni, tak jezdci a dala se v případě potřeby upravit. Jsou vyrobena z prémiových materiálů a to jak kostra, tak kůže, mají doživotní záruky, garantovaný servis, samozřejmostí jsou vysoké užitné vlastnosti a platí se i prestiž značky.
Velkým obloukem se vyhněte těm nejlevnějším koženým sedlům. Často se jedná o sedla z asijské velkovýroby, bez jakékoliv možnosti sedlo upravit či na koně dopasovat, na kostrách, které za chvíli prasknou, ve velmi špatné kvalitě jak materiálu, tak zpracování.
Sedla v cenách od cca 35.000 Kč do 50.000 Kč (konkrétně třeba tuzemský KenTaur) představují cenový střed, kdy si za rozumné peníze zakoupíte dobrou kvalitu.
Proč je důležité mít možnost sedlo upravit?
Koně se během svého života mění. Rostou, tloustnou, hubnou, mění se jim nasvalení. Je to zcela přirozené, koneckonců my se také měníme. Proto se může stát, že sedlo přestane pasovat. Když máme sedlo, u kterého můžeme podle potřeby upravovat kostru a polštáře, jednoduše ho koni přizpůsobíme (tedy ne my, ale specialista, který k tomu má potřebné vybavení) a když se jeho tvary zase změní, můžeme ho upravit znovu. V případě, že naše sedlo úpravy neumožňuje, jsme bohužel v situaci, kdy se musíme poohlédnout po jiném.
Je lepší kostra elastická nebo pevná?
Elasticita kostry zvyšuje možnost komunikace jezdce s koněm pomocí sedu. Elastická kostra je také pro jezdce komfortnější a umožňuje lepší kontakt s koněm. Přiměřená elasticita je tedy žádoucí. Pokud je kostra pružná až moc, bude to pro koně nepříjemné – jeho záda budou vystavena neustálým různě silným „nárazům“ od kostry a místo toho, aby se kůň uvolnil, se bude snažit tyto rázy přirozeně tlumit, aby si ulevil.
Sedla s pevnou kostrou jsou pro jezdce subjektivně tvrdší a hůře prostupná pro pobídky, na druhou stranu – výroba pevných koster je jednodušší.
Proč jsou polštáře sedla tak důležité?
Polštáře sedla jsou spolu s kostrou zodpovědné za rovnoměrné rozložení váhy jezdce. Musejí být dostatečně široké a správně zaúhlené, nesmí mít žádné boule ani tvrdé hrany. Správně padnoucí sedlo distribuuje váhu ideálně po celé ploše polštářů a v žádném případě nesmí dojít k tomu, že bude tlak na páteř. Dobře zpracované polštáře umožňují v celé délce kanálu vložit na šířku asi 4 prsty. Polštáře konstruované tak, že je kanál mezi nimi příliš úzký, pak tlačí na páteř a to způsobuje koni výrazný diskomfort. Kůň s takovým sedlem bude mít ztuhlý hřbet, a to bude ovlivňovat pravidelnost a prostornost pohybu. Při dlouhodobém používání takového sedla se nejspíše objeví vleklé bolestivé potíže se hřbetem.
Který vnitřní materiál polštáře je nejvhodnější?
Klasickým vnitřním materiálem je přírodní nebo syntetická vlna. Čistě přírodní vlna je v nových sedlech výjimkou. Polštáře z vlny se sice dotvarovaly podle hřbetu koně, ale vlna se sesedala a sedla bylo nutné pravidelně docpávat. Navíc, časem docházelo k jejich tvrdnutí a povrch polštáře se stával hrbatým, pro koně nepohodlným.
Současným trendem je plnění polštářů směsí syntetické vlny, která se snadno přizpůsobí hřbetu koně, netvrdne tolik jako vlna přírodní a sedla není potřeba obvykle vícekrát docpávat. Druhým typem je latexový (pěnový) polštář. Latexové polštáře jsou zrádné, protože se nedotvarují podle hřbetu koně a nelze je nijak upravit. Tato jejich naprostá tvarová stálost může být výhodou i nevýhodou.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, nechte si s výběrem a napasováním sedla poradit od profesionálů!
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.